Srí Lanka sprievodca

Ostrov Srí Lanka je označovaný za jeden z najkrajších na svete a patrí medzi turistami vyhľadávané destinácie v juhovýchodnej Ázií. Srí Lanka je plná kontrastov, jeden deň sa môžete kúpať v mori a na druhý spoznávať hory vo vnútrozemí. Pri plánovaní svojej cesty, určite nevynechajte nasledujúce miesta, ktoré patria k najkrajším na ostrove.

KANDY - kráľovské mesto s chrámom Buddhovho zubu, zapísané na zozname UNESCO

Mesto Kandy je druhým najväčším mestom na Srí Lanke a posledným kráľovským mestom sinhálskeho kráľovstva až do roku 1815, kedy podľahlo Britom. Kandy je obklopené hornatou krajinou, leží v nadmorskej výške 500 m.n.m. a podnebie je tu veľmi príjemne. Pre budhistov má Kandy nesmierny význam, pretože v bývalom kráľovskom paláci na brehu jazera je ukrytá najcennejšia relikvia Srí Lanky - Buddhov zub. Každoročne sa na počesť zubu v Kandy koná najväčší festival na Srí Lanke, tzv. Esala Perahera, plný hudby, tanečníkov a slonov.

Večer si môžete spestriť zhliadnutím ukážky tradičných kandyjskych tancov. Určite Vám odporúčame navštíviť miestny trh, kde uvidíte nespočetné množstvo druhov exotického ovocia a nakúpite suveníry, koreniny a ajurvédske výrobky za najnižšie ceny. 6 km od Kandy sa nachádza kráľovská botanická záhrada Peradeniya, ktorej návštevu určite neoľutujete.

GALLE - koloniálne mesto, zapísané na zozname UNESCO

Mesto Galle sa nachádza na južnom pobreží Srí Lanky a je najzachovalejším koloniálnym mestom v celej Ázii. Vďaka svojej unikátnej architektúre budov, ovplyvnenej portugalskými, holandskými a britskými prisťahovalcami a pôvodnej pevnosti z roku 1663, je mesto zapísané na zozname UNESCO. Pevnosť a stará časť mesta je stále živým miestom, kde bývajú ľudia, sú tu reštaurácie, kancelárie a obchody, v čom tkvie asi najväčši kúzlo Galle. Z hradieb pevnosti je krásny výhľad na oceán. Uličky starého mesta Galle sú plné obchodíkov so šperkami s drahokamami a suvenírmi. Niektorí historikovia sa domnievajú, že mesto bývalo biblickým mestom Taršiš, odkiaľ kráľ Šalamún získaval koreniny a drahokamy.

SIGIRIYA - levia skala

Návštevu Sigiriye by ste si nemali nechať újsť. 200 metrov vysoký skalný masív s rozľahlou plošinou na vrchole s pozostatkami osídlenia, sa vypína z inak rovinatej krajiny a je zapísaný na zozname UNESCO. Skalná formácie je plná jaskýň a previsov, zdobených maľbami a freskami, obklopujú ju vodné, terasovité a skalnaté záhrady. Samotná skala je ztuhnutá magmatická zátka vyhasnutej sopky.

K Sigiriyi sa vzťahuje mnoho mýtov a podľa jedného z nich, kraľ Kassapa, v snahe zmocniť sa trónu, zavraždil svojho otca a pokúsil sa zavraždiť svojho brata, právoplatného nástupcu na trón, avšak tomu sa podarilo utiecť do Indie. Kassapa sa veľmi obával pomsty zo strany svojho brata a tak nechal presunúť celý kráľovský dvor na bezpečnejšie miesto - na Sigiriyu, ktorá mala vynikajúce strategické postavenie. Kassapa nechal na vrchole skaly vybudovať komplexný systém palácov, vodných nádrži a opevnení, Sigiriya sa stala nedobytnou pevnosťou. O niekoľko rokov neskôr, Kassapov brat zhromaždil armádu a vrátil sa pomstiť. Čo sa presne pri bitke neďaleko Sigiriye stalo, sa dnes len špekuluje. Podľa všetkého, keď kráľ Kassapa videl, že bitku prehráva, podrezal si hrdlo, než aby padol do zajatia.

Podľa inej teórie bola Sigiriya budhistickým kláštorom. Nech je ktorákoľvek z teórií pravdivá, výstup na Sigiriyu stoji za námahu. Po ceste na vrchol môžete obdivovať v skale vytesané obrovské levie laby a farebné fresky žien bujných tvarov - z pôvodných 500 fresiek sa zachovalo už len 22. Na vrchole skaly sa Vám naskytne nádherný výhľad na okolie.

DAMBULLA - jaskynný chrám

Jaskynný chrám, nachádzajúci sa na masívnom vrchu pri hlavnej ceste, je zapísaný na zozname UNESCO a je ďalšou pripomienkou nesmierne bohatej histórie Srí Lanky. V spodnej časti areálu stojí gýčový Zlatý chrám, ktorý pochádza z 20. storočia, s 30 metrov vysokou, zlatou sochou sediaceho Buddhu. Kráľovský jaskynný chrám tvorí páť nádherne zdobených jaskýň, so 150 spodobeninami Buddhu. Jaskyne sa nachádzajú vysoko na kopci z ktorého je krásny výhlad na okolitú krajinu. História jaskýň siaha až do 1. st. pred n.l., väčšina malieb pochádza z 19. storočia.

POLONNARUWA - bývale kráľovské mesto

Druhé kráľovské mesto Srí Lanky je významnou pamiatkov ostrova, zapísaná na zozname UNESCO. Potom, ako sa kráľ rozhodol opustiť Anuradhapuru kvôli neustálym bojom a nájazdom z Indie, sa v 10. storočí Polonnaruwa stala kráľovským mestom, na takmer tri storočia. Aj Polonnaruwa bola časom opustená a ponechaná svojmu osudu. Dnes tu nájdeme zachovalé zbytky palácov, svätyne, pozostatky veľkolepého kráľovského paláca, audienčnú sieň, lotosové jazierko a mnoho ďalších stavieb. Pamiatky sú tu zachovalejšie ako v Anuradhapure.

NÁRODNÉ PARKY

Na ostrove Srí Lanka sa nachádza celkovo 26 národných parkov, s celkovou rozlohou viac ako 5700 km2 (nie všety sú sprístupnené turistom). Ponúkame Vám výber národných parkov, ktorých návštevu určite neoľutujete:

Horton Plains - oblasť národného parku Hortonské pláne je zapísaná na zozname UNESCO. Táto náhorná plošina, nachádzajúca sa vo výške okolo 2000 m.n.m., je pokrytá trávou, lesmi, vodopádmi a jazerami a ponúka skvelé možnosti na trekovanie. Na južnom cípe Hortonských pláni narazíte na Koniec sveta. Jedná sa o najväčšiu turistickú atrakciu pláni a je to miesto, kde sa náhorná plošina končí strmým, 880 m hlbokým zrázom, čo vytvára úchvatnú vyhliadku. Kvôli hustej hmle, ktorá celú oblasť zahaľuje od 10. hodiny dopoludnia, odporúčame na trek vyraziť skoro ráno (o 6-7 hod. ráno).

Rezervácia Sinharaja - lesná rezervácia, zapísaná na zozname UNESCO, sa nachádza na juhu ostrova a je to posledná neporušená oblasť dažďového pralesa na Srí Lanke. Koruny stromov v rezervácií dosahujú až 45 metrov a preteká ňou niekoľko riek. Mnoho druhov zvierat, rastlín a vtákov je endemických. Návšteva rezervácie je možná len so sprievodcom.

Yala - patrí medzi najstaršie a najznámejšie parky Srí Lanky. Rozkladá sa na ploche 126 tisíc hektárov a leží na juhovýchodnom pobreží ostrova. Ak budete mať trochu štastia, uvidíte najväčšiu atrakciu národného parku - leopardy škvrnité cejlonske. Ich koncentrácia je tu dokonca vyššia ako v Afrike. Ďalej tu žijú stáda slonov, medvede pyskaté, jelene indické, divoké kance, byvoly, krokodíly, opice... Park poskytuje skvelé podmienky na ranné aj večerné safari.

Minneriya - národný park s rovnomennou nádržou sa rozkladá na ploche takmer 9000 hektárov a je domovom pre cca. 150 slonov. Môžete tu pozorovať obrovské stáda slonov, ktoré v podobnom množstve inde na svete uvidíte len ťažko. Žijú tu aj byvoly, jeleny indické a mnoho druhov vtáctva.

Uda Walawe - národný park Uda Walawe je ideálny na pozorovanie slonov vo voľnej prírode, ktorých tu žije viac ako 500 jedincov. Park sa nachádza v južnej časti ostrova a rozkladá sa na ploche 31 tisíc hektárov. Okrem slonov tu môžete vidieť sambary, varany, krokodíly a mnoho ďalšej zvere.

ČAJOVÉ PLANTÁŽE - Nuwara Eliya

Príjemne ochladenie Vám poskytne vysočina a nekonečné čajové platnáže v okoli mesta Nuwara Eliya. Jedná sa o najvyššie položené mestečko na Srí Lanke, prezývané "Malé Anglicko", vďaka svojej chladnej klíme a domami v tradičnej britskej architektúre. Mesto si vyhliadli Briti v prvej polovici 19. storočia a zriadili si tu sanatórium, postavili tu dostihovú dráhu a golfové ihriská, takže si tu pripadali ako doma.

Navštívte jednu z fabrík na spracovanie čaju, kde Vám vysvetlia proces spracovania čajových lístkov a ochutnajte svetoznámy cejlonsky čaj.