Kedy ísť na Srí Lanku

Na Srí Lanku môžete cestovať po celý rok, len je potrebné vhodne zostaviť itinerár dovolenky a vyhnúť sa oblastiam ovplyvňovanými monzúnmi. Hlavná turistická sezóna trvá od decembra do apríla.

Srí Lanka má tropické podnebie, nemá vymedzené ročné obdobia, strieda sa tu obdobie sucha a obdobie dažďov, tzv. monzúnov. Obdobie monzúnov nastáva v rôznych častiach krajiny, v inú dobu, prinášajú množstvo zrážok a majú obrovský vplyv na poľnohospodárstvo krajiny. Klímu na ostrove Srí Lanka ovplyvňuje teplý Indický oceán a blízkosť indického subkontinentu.

Počasie

Počasie na ostrove Srí Lanka je teplé, tropické, s vysokou vlhkosťou vzduchu po celý rok. Teplota vzduchu aj vody v oceáne sa na väčšine územia pohybuje okolo 29°C. K najteplejším mesiacom patrí marec a apríl.

V centrálnej časti ostrova, na vysočine v okolí Haputale a Nuwara Eliya, je počasie výrazne chladnejšie. Denné teploty a pohybujú okolo 20-24°C, nočné medzi 10-15°C.

Obdobie monzúnov

Na južnú a juhozápadnú časť ostrova prichádza monzún od mája do augusta. Na severnú a východnú časť ostrova, od októbra do januára.

V medzimonzúnovom období od septembra do decembra sa dážď môže vyskytnúť prakticky kdekoľvek, hlavne popoludní a večer.

Juhozápadný monzún prináša dážď z Indického oceánu a severovýchodný monzún prináša vlhký vzduch z Bengálskeho zálivu.

Obdobie sucha

V južnej a juhozápadnej časti ostrova sú suchými mesiacmi december - marec, v severnej a východnej časti je to máj až september. Najmenej zrážok padne v januári a februári.