Užitočné informácie

Srí Lanka je krajina mnohých tvári. Od prvého okamihu Vás dostane svojím prírodným aj kultúrnym bohatstvom. Dovolenka na Srí Lanke Vás nabije neopísateľnou energiou a zážitkami na celý život. Pokiaľ sa chystáte stráviť svoju dovolenku na Srí Lanke, určite sa Vám budu hodiť nasledujúce základné poznatky o tejto krajine.

Srí Lanka - mena a ceny

Menou Srí Lanky je Srílanská rupia. Výmenný kurz sa pohybuje okolo 1 USD = 150 Rs., 1 EUR = 160 Rs. Banky Vám bez problémov zamenie americké doláre, eurá alebo britské libry. Niektoré ceny sú uvadzané v amerických dolároch a na niektorých miestach sa dá nimi platiť. Odporúčame, vziať si so sebou americké doláre alebo eurá a vymeniť ich na srílanské rupie. Zameniť peniaze si môžete priamo na letisku po prílete alebo v ktoromkoľvek väčšom meste. Kurz sa veľmi nelíši.

Bankomaty - banky na Srí Lanke majú širokú sieť bankomatov, nájdete ich v každom meste.

Ceny na Srí Lanke - priemerné spotrebiteľské ceny sú o niečo nižšie ako v SR. Jedlá v "turistickej" reštaurácii sa cenovo pohybuju približne ako u nás, ale v miestnej jedálni sa najete aj za menej ako polovicu. Na Srí Lanke je lacná doprava vlakom a autobusom, oblečenie, obuv a miestne jedlo. Naopak, ceny za vstupné do pamiatok sú vysoké, pre turistov niekoľkonásobne vyššie ako pre miestnych.

Príklady orientačných cien:

  • jedlo v "turistickej" reštaurácií 600 - 1300 Rs., jedlo v miestnej jedálni 200 - 400 Rs.    
  • "short eats" - rôzne pouličné snacky 20 - 50 Rs.                                                             
  • balená voda 1,5l 80 Rs.  
  • espresso, kapučíno 250 - 400 Rs. 
  • coca cola, prip. iné nealkoholické nápoje v reštaurácií 120 Rs.    
  • džús z čerstvého ovocia 150 - 400 Rs.    
  • pivo v obchode 280 Rs., v reštaurácií 400 - 650 Rs.      
  • 1l benzínu 100 Rs.                                                                                                                                                

Zjednávanie - ceny v obchodoch a reštauráciach sú pevné. Pri nákupoch na trhoviskách, nákupoch suvenírov, výletov po ostrove a všeobecne tam, kde ceny niesú pevne stanovené, sa oplatí zjednávať. Taktiež, ak sa budete chcieť odviesť miestnym taxíkom "tuk-tukom", cenu si vždy dohodnite vopred a zjednávajte, pretože Vám ako turistovi povedia niekoľkonásobne vyššiu cenu ako by platil miestny. Ubytovanie môžete skúsiť zjednávať tiež, hlavne v menších guesthousoch, pri dlhšom pobyte alebo mimo sezóny.

Prepitné - sa dáva takmer za všetko - odnesenie batožiny, fotografovanie, šoférovanie, sprevádzanie atď. K cenám za jedlo a ubytovanie býva účtovaný príplatok 10%. Tento príplatok je vnímaný skôr ako súčasť ceny než prepitné, obsluhe sa necháva prepitné podľa uváženia.

 

Elektrina, telefonovanie a internet

Elektrické napätie je 230V, 50 Hz, zásuvky sú odlišné od našich, majú dva typy. Prvým typom je trokolíková zásuvka s guľatými kolíkmi, usporiadanými do tvaru trojúholníku. Adapetér nieje potrebný - horná dierka sa odistí pomocou pera alebo iného podobného predmetu. Druhým typom je tzv. "britský typ", takisto trojkolíková zásuvka, avšak kolíky majú obdĺžnikový tvar. Každá zásuvka ma svoj vypínač. Občas dochádza k výpadkom elektriny, ale väčšie hotely mávajú vlastné záložne zdroje.

Telefonovanie

V rámci roamingu sú prichádzajúce a odchádzajúce hovory veľmi drahé. Ak viete, že bude počas dovolenky potrebovať telefonovať, kupte si SIM kartu s kreditom niektorého miestneho operátora (Dialog, Etisalat, Mobitel), nabitá karta s kreditom stojí od 3 Eur. Volanie do SR stoji okolo 0,50 Eur/min., sms okolo 0,20 Eur. Medzinárodná predvoľba Srí Lanky je +94.

Internet

Wifi zdarma má väčšina hotelov a reštaurácií. Mobilný internet je lacný (1GB okolo 1,50 Eur), väčšinou je súčasťou balíčku pri predplatených kartach, ktoré zakúpite hneď na letisku (odporúčame Dialog alebo Mobitel). Rýchlosť internetu na Srí Lanke je o niečo nižšia ako v SR, ale na mnohých miestach už funguje 4G sieť, najmä vo väčších mestách.

 

Bezpečnosť

Srí Lanka patrí k bezpečným krajinám, kriminalita je v porovnaní so SR či ostatnými krajinami EU na veľmi nízkej úrovni. Avšak zdravá miera ostražitosti platí aj tu. Nevystavujete zbytočne na obdiv svoj majetok, tak ako všade na svete, aj tu dochádza k drobným krádežiam. Strážte si svoje osobné veci, nenechávajte si doklady a hotovosť na hotelových izbách, prípadne si ich zamknite do batožiny. Odporúčame urobiť si kópiu cestovného pasu a víza.

Bezpečnostnú situáciu v minulosti najmä na severe krajiny determinovala občianska vojna. Od jej skončenia v roku 2009 sa situácia upokojila a život v postihnutých oblastiach sa rozvíja. Dnes môžete voľne cestovať aj na severovýchod krajiny, predtým kontrolovaný organizáciou Tamilské tigre (LTTE). Je však potrebné počítať s prítomnosťou bezpečnostných zložiek, menej rozvinutou infraštruktúrou a prípadným obmedzením vstupu na niektoré miesta.

Na plážach je v niektorých obdobiach roka zvýšené riziko silných prúdov a vĺn. Pred vstupom do mora sa vždy informujte či je situácia bezpečná a nepreceňujte svoje schopnosti. Nudizmus je prísne zakázaný.

Do chrámov vstupujte bez obuvi a so zahalenými ramenami a kolenami, bez pokrývky hlavy. Zneucťovanie týchto miest môže byť veľmi prísne trestané.

Srí Lanka je konzervatívna krajina, vyzývavé oblečenie, romantické gestá (ako bozkávanie na verejnosti) sú nevhodné a môžu spôsobiť nevôľu domácich. Počas náboženských sviatkov, festivalov a osláv môže byť pozastavený predaj alkoholu. Za požitie alkoholu alebo fajčenie na verejnosti môžete byť pokutovaní.

 

Očkovanie

Pri prílete z Európy, nieje povinné žiadne očkovanie. Od cestovateľov, ktorí na Srí Lanku priletia z krajiny s výskytom žltej zimnice, je požadovaný medzinárodný očkovací preukaz s očkovaním proti žltej zimnici.

Je na zvážení každého cestovateľa aké očkovania pred cestou podstúpi. Niektorí turisti sa nechávajú očkovať proti žltačke typu A. Podľa našich dlhoročných skúseností, nieje ani toto očkovanie potrebné, pri dodržiavaní zásad hygieny.

Malária sa na ostrove vyskytuje veľmi ojedinele, aj to len v severnej časti okolo Jaffny, ktorá nepatrí medzi tradičné turistické ciele. V turistických lokalitách na západe, juhu, východe a v centrálnej časti Srí Lanky sa malária nevyskytuje.

V niektorých oblastiach sa môže vyskytnúť ochorenie prenášané komármi - horúčka dengue. Proti tejte chorobe očkavanie neexistuje, jedinou účinnou prevenciou je ochrana proti komárom vo forme repelentov, elektrických odpudzovačov a moskytiér. Repelent s vysokým obsahom DEET si privezte so sebou, z vlastných skúsenosti odporúčame oranžový OFF.

 

Suveníry

Srí Lanka ponúka turistom široký výber suvenírov ako pamiatku na túto nádhernu krajinu. Keďže je Srí Lanka krajinou čaju, medzi najčastejšie suveníry patrí celosvetovo známy cejlónsky čaj. Najkvalitnejší čierny a zelený čaj kúpite v jednej z fabrík na spracovanie čaju. Medzi vyhladávané suveníry takisto patria rôzne druhy korenín a ayurvédske prípravky (odporúčame nakupovať na trhoviskách, v záhrade korenín bývajú veľmi predražené).

Typickým suvenírom zo Srí Lanky sú aj farebné drevené masky. Masky nie sú len suvenírom pre turistov, ale majú hlboký význam v srílanskej kultúre. Masky, ktoré môžete vidieť a zakúpiť na trhu, predstavujú 18 tvári a majú zahnať rôzne choroby. Väčšina masiek je vyrobená z ľahkého balzového dreva.

Medzi ďalšie suveníry patria: batikované oblečenie, výrobky z kože, z kokosových škrupín, slonieho trusu a vyrezávané drevené sošky.