Pláže Srí Lanky

Srí Lanka sa pýši takmer 1500 kilometrami piesočnatých pláži, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Nájdete tu dokonalé pláže s jemným pieskom, lemované palmami. Každý si tu najde to svoje - môžete sa nechať rozmaznávať v niektorom z kvalitných rezortov, potápať sa pri korálových útesoch, učiť sa surfovať, vydať sa pozorovať veľryby a delfíny alebo sa len tak prechádzať, dokým nenájdete vlastný, malý kúsok raja. Nie všetky pláže sú však vhodné na kúpanie, kvôli veľkým vlnám a silným prúdom. Preto Vám ponúkame pár tipov na najlepšie pláže Srí Lanky:

UNAWATUNA

Unawatuna je jedným z najvyhľadávanejších stredísk na Srí Lanke a centrum zábavy južného pobrežia. Leží len pár kilometrov východne od Galle. Miestna pláž je z jemného bieleho piesku, ukrytá v zátoke a obmýva ju tyrkysovo modrá voda. Vďaka korálom ďaleko od pláže, o ktoré sa lámu vlny, je to pláž vhodná na plávanie a tiež šnorchlovanie. Vrak potopenej nákladnej lode Lord Nelson ocenia potápači. Potápačský kurz PADI môžete absolvovať v tunajšom potápačskom centre. Môžete sa vydať aj na výlet loďou s preskleným dnom ku korálovému útesu. Pláž v Unawatune, bola jednou z najkrajších pláží pred tsunami. Tsunami však odhryzlo väčšinu z jej širokej pláže a zostal len pomerne úzky pruh piesku a voda siahala na niektorých miestach až k penziónom. V marci 2015 však pláž prešla "rekonštrukciou", keď bolo na pláž z oceánu napumpovaných 250 tisíc metrických ton piesku, čím sa pláž opäť rozšírila a momentálne jej šírka dosahuje až 30 m.

 

MIRISSA

Pláž Mirissa so svetlým pieskom obmývaná tyrkysovo modrou vodou sa nachádza na južnom pobreží Srí Lanky. Je vhodná na kúpanie, šnorchlovanie a je východiskovým bodom pre pozorovanie obrovských modrých veľrýb a delfínov vo voľnej prírode. Nájdete tu dostatok reštaurácií, barov a obchodíkov. Skoro ráno si môžete zájsť pozrieť tunajší prístav, kam rybári privážajú svoje úlovky.

WELIGAMA

Pokiaľ sa chcete naučiť surfovať, Weligama je tým najvhodnejším miestom. Školy surfingu a požičovne surfových dosiek tu nájdete doslova na každom kroku. Weligama leží na juhu ostrova a časť piesočnatej pláže, ukrytej v zátoke, slúži ako parkovisko miestnych katamaránov.

HIKKADUWA

Pokiaľ hladáte zábavu a nočný život, Hikkaduwa bude pre Vás ideálnym miestom. Patrí medzi najobľúbenejšie pláže južného pobrežia, cez deň je tu pokoj, no večer sa mení na centrum zábavy. Pláž v Hikkaduwe je široká a dlhá s množstvom barov a reštaurácií, vhodná na kúpanie a surfovanie. Neďaleko pláže sa tiahnu korálové útesy, ktoré poskytujú jedny z najlepších podmienok na šnorchlovanie na ostrove.

TANGALLA

Tangalla je malé mestečko na juhu Srí Lanky a pláže v zálivoch v jeho okolí ponúkajú dokonalý pokoj. Tangalla má nádhernú hlavnú pláž, dlhú 3 kilometre, so svetlým pieskom. Vlny tu môžu byť veľké a prúdy silné, ale určite tu nájdete miesta kde je voda kľudnejšia. Ak hľadáte pokojnú pláž len s pár hotelmi a reštauráciami a túžite po odpočinku, toto miesto je pre Vás ako stvorené.

ARUGAM BAY

Pláž v zátoke Arugam bay leží na východnom pobreží, je známa po celom svete ako surferský raj. Od apríla do septembra tu nájdete tie najlepšie vlny na surfovanie z celého ostrova. Každoročne sa tu konajú medzinárodné surferské preteky. Pre surferov sú zaujímavé aj pláže južne od Arugam Bay - Okanda a Panama.

NILAVELI

Nilaveli leží na severovýchodnom pobreží Srí Lanky v blízkosti mesta Trincomalee. Pláž Nilaveli je jedna z najkrajších na ostrove, spája sa tu dlhá, široká pláž s bielym pieskom, tyrkysová čistá voda a skvelé podmienky na šnorchlovanie, v morskom národnom parku na "Pigeon island" (holubí ostrov). Šnorchlovanie na Pigeon Island je oprávnene považované za jedno z najlepších na Srí Lanke. Sezóna tu trvá od mája do septembra.

JUHOZÁPADNÉ POBREŽIE - Wadduwa, Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa

Všetky tieto dlhé piesčité pláže sa nachádza na juhozápadnom pobreží. Vlny tu bývajú prudké a vstup do vody tu je obtiažny a plávanie často nemožné. Sú tu veľké hotely s bazénmi aj lacnejšie guesthousy, reštaurácie, obchody i plážoví predavači všetkého možného.

NEGOMBO

Pláže v Negombe sú najbližšie k medzinárodnému letisku. Široké pláže s hnedým pieskom sa prudko zvažujú, plávanie je tu možné. Kvôli blízkosti mesta a hustému osídleniu pobreží nie sú však pláže ani voda najčistejšie a dajú sa preto odporučiť len na 1-2 dni po prílete alebo pred odletom.